Skip to content

405-07 Dr. Mlk Jr., Blvd.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block385
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-11

Building Details

Building Class---
Description2S-S/A-1/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,100
13%
Improvement Value:$383,500
87%
Total Assessment$438,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,776-0.9%
2024$13,895+3.8%
2023$13,393+1.3%
2022$13,221+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 6097, Page 438

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5393, Page 470

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4855, Page 786