Skip to content

4 Shepard Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1933

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block401
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
17%
Improvement Value:$295,700
83%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,185-0.9%
2024$11,281+23.4%
2023$9,143+1.3%
2022$9,026+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,855DeedBook 20180, Page 57003

Property Built

Built

Year Built: 1933