Skip to content

55 Lenox Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block403
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,666
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,900
15%
Improvement Value:$406,300
85%
Total Assessment$477,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,989-0.9%
2024$15,118+18.5%
2023$12,761-5.2%
2022$13,462+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,610
DeedBook 5041, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1925