Skip to content

9 Nassau Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block404
Lot10.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,354
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
17%
Improvement Value:$292,100
83%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,085-0.8%
2024$11,180+20.1%
2023$9,309+1.3%
2022$9,190+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft3,354DeedBook 20190, Page 12497

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 12325, Page 6306

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12053, Page 224

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6348, Page 169

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 6178, Page 783

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5863, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1925