Skip to content

30 Linden Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block422
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class28
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
23%
Improvement Value:$259,400
77%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,544-0.9%
2024$10,635+34.0%
2023$7,935+1.3%
2022$7,833+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000
Sq Ft2,048DeedBook 20250, Page 62085Recorded10/2/2025

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 20230, Page 10736

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 20200, Page 72265Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$3,750

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 12505, Page 9822Recorded7/22/2014

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6333, Page 764

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5608, Page 107

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 4998, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1930