Skip to content

119 Lenox Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block522
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
18%
Improvement Value:$274,600
82%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,510-0.9%
2024$10,600+50.0%
2023$7,065+1.3%
2022$6,974+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,044DeedBook 20190, Page 61641

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,044DeedBook 20180, Page 81265Recorded9/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920