Skip to content

102-04 Elmwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 31, 1986

Property Information

Block424
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,303
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
24%
Improvement Value:$279,000
76%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,465-0.8%
2024$11,563+13.4%
2023$10,195+1.3%
2022$10,065+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft2,303DeedBook 4951, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1940