Skip to content

36 Hillcrest Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$51,919
Last Sale Date
Mar 9, 2019

Property Information

Block452
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
22%
Improvement Value:$293,700
78%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,848-0.9%
2024$11,950-0.8%
2023$12,041+1.3%
2022$11,886+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$51,919

To:

Sq Ft2,294DeedBook 20190, Page 99678

Property Sale

Sale
$111,300

From:

To:

Sq Ft2,294DeedBook 20160, Page 32288Recorded4/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930