Skip to content

66 Oak St.

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2000

Property Information

Block425
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class15
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
40%
Improvement Value:$120,000
60%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,282-0.9%
2024$6,336+19.6%
2023$5,297+1.3%
2022$5,229+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940