Skip to content

15 Linden Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1950

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block426
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
23%
Improvement Value:$253,000
77%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,372-0.8%
2024$10,461-13.8%
2023$12,129+1.3%
2022$11,974+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft3,258DeedBook 20180, Page 49591

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

Sq Ft3,288DeedBook 12462, Page 4850Recorded10/10/2013

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6364, Page 504

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 6272, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1950