Skip to content

27 Freeman Avenue Lot

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 1, 2021

Property Information

Block426
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,900
93%
Improvement Value:$16,400
7%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,234-0.8%
2024$7,296+40.1%
2023$5,209+1.3%
2022$5,142+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 20220, Page 2909