Skip to content

188 Shepard Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block430
Lot31.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
28%
Improvement Value:$209,800
72%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,147-0.8%
2024$9,225+8.6%
2023$8,494+1.3%
2022$8,386+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 20180, Page 10306

Property Sale

Sale
$85,500

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 12533, Page 7575Recorded1/13/2015

Property Sale

Sale
$26,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 12533, Page 7562Recorded1/13/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12114, Page 3243

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6358, Page 528

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5802, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1930