Skip to content

6 Dr. Mlk Jr., Blvd.

East Orange, NJ 07017

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 21, 2007

Property Information

Block43
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-3

Building Details

Building Class10
Description3S STORE & APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
9%
Improvement Value:$333,500
91%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,505-0.9%
2024$11,604+3.0%
2023$11,270+1.3%
2022$11,126+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 12108, Page 7017

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5075, Page 152

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5039, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1920