Skip to content

38 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$226,156
Last Sale Date
Nov 8, 2016

Property Information

Block21
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class10
Description2S-S/A-1/3-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
40%
Improvement Value:$172,800
60%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,021-0.9%
2024$9,099-28.8%
2023$12,772+1.3%
2022$12,608+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$226,156

To:

DeedBook 20160, Page 98306

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5961, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1929