Skip to content

26 Chelsea Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block441.01
Lot16.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-13

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
29%
Improvement Value:$198,700
71%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,836-0.8%
2024$8,912+66.3%
2023$5,358+1.3%
2022$5,289-29.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,820DeedBook 20210, Page 64394Recorded5/21/2021

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 12533, Page 7248Recorded1/13/2015

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 12485, Page 7076Recorded3/11/2014

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6353, Page 949

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5755, Page 902

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4913, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1930