Skip to content

10 Grand Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block442
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,600
29%
Improvement Value:$200,900
71%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,936-0.9%
2024$9,013+33.3%
2023$6,760+1.3%
2022$6,673+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,642DeedBook 6279, Page 344

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 6239, Page 328

Property Sale

Sale
$99,640
DeedBook 5465, Page 243

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4804, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1930