Skip to content

260 Shepard Avenue Lot

East Orange, NJ 07018

Vacant Land

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block444
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$87,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761-0.9%
2024$2,785-1.5%
2023$2,826+1.3%
2022$2,790+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 20230, Page 38041Recorded6/23/2023

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 20220, Page 48003Recorded5/13/2022