Skip to content

62-68 Tremont Ave.

East Orange, NJ 07018

Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block444
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class10
DescriptionGAS STATION
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,400
98%
Improvement Value:$4,000
2%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$1,441+1.6%
2018$1,419+2.5%
2017$1,384+1.4%
2016$1,364+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 6010, Page 845

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 5959, Page 89