Skip to content

93 Madonna Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 1991

Property Information

Block444
Lot11.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class16
Description1S-F-BL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
32%
Improvement Value:$180,600
68%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,343-0.8%
2024$8,414+12.5%
2023$7,480+1.3%
2022$7,385+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965