Skip to content

90 Telford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block771
Lot21.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-CC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
28%
Improvement Value:$218,200
72%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508-0.9%
2024$9,590+1.8%
2023$9,420+1.3%
2022$9,299+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955