Skip to content

74 Arsdale Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block450
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
25%
Improvement Value:$259,400
75%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,836-0.9%
2024$10,930-14.1%
2023$12,722+1.3%
2022$12,559+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,475DeedBook 20220, Page 70634

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,475DeedBook 20220, Page 24646Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5287, Page 440

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5084, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1925