Skip to content

70-72 Arsdale Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1995

Last Sale Price
$405,500
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block450
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
17%
Improvement Value:$416,900
83%
Total Assessment$502,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,777-0.9%
2024$15,913+3.1%
2023$15,432+1.3%
2022$15,234+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$405,500

To:

Sq Ft2,478DeedBook 12055, Page 5138

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 6191, Page 871

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5936, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1995