Skip to content

17 Arsdale Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block452
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
22%
Improvement Value:$299,400
78%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,046-0.9%
2024$12,149+2.2%
2023$11,891+1.3%
2022$11,739+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft2,940DeedBook 20180, Page 90622

Property Built

Built

Year Built: 1930