Skip to content

76 Hillcrest Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block453
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
25%
Improvement Value:$254,100
75%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,620-0.8%
2024$10,711-0.5%
2023$10,761+1.3%
2022$10,623+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 12482, Page 2709

Property Built

Built

Year Built: 1930