Skip to content

13 Hillcrest Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Aug 12, 1991

Property Information

Block455
Lot8.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,125
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,800
29%
Improvement Value:$210,800
71%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,316-0.9%
2024$9,396-4.6%
2023$9,846+1.3%
2022$9,720+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft2,125DeedBook 5179, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1930