Skip to content

18 Fairmount Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block455
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
23%
Improvement Value:$286,300
77%
Total Assessment$371,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,678-0.9%
2024$11,779+9.0%
2023$10,810+1.3%
2022$10,672+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 20220, Page 68870

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,868DeedBook 20210, Page 29521Recorded3/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930