Skip to content

56 Sunnyside Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Apr 15, 1977

Property Information

Block457
Lot14.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,346
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
19%
Improvement Value:$354,800
81%
Total Assessment$438,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,786-0.9%
2024$13,904-6.1%
2023$14,800+1.3%
2022$14,610+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930