Skip to content

297 Shepard Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2014

Property Information

Block458.01
Lot24.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-OT-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
36%
Improvement Value:$148,800
64%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271-0.9%
2024$7,334+17.7%
2023$6,234+1.3%
2022$6,154+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930