Skip to content

17 Sunnyside Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block458
Lot18.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,528
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
20%
Improvement Value:$335,400
80%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,167-0.9%
2024$13,280+6.5%
2023$12,467+1.3%
2022$12,308+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,528DeedBook 12441, Page 8310

Property Built

Built

Year Built: 1920