Skip to content

35-37 Brookwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block472
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
18%
Improvement Value:$365,400
82%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,050-0.9%
2024$14,170+4.5%
2023$13,559+1.3%
2022$13,385+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 20170, Page 3174

Property Built

Built

Year Built: 1925