Skip to content

11 Sunnyside Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block458
Lot18.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,528
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
18%
Improvement Value:$372,600
82%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,345-0.9%
2024$14,468-1.7%
2023$14,722+1.3%
2022$14,534+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920