Skip to content

77 Beech St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2006

Property Information

Block511
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,496
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,800
18%
Improvement Value:$300,400
82%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,565-0.9%
2024$11,665+20.2%
2023$9,708+1.3%
2022$9,583+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925