Skip to content

102 Brookwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block458
Lot35.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class28
Description2S-B-OT
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,900
28%
Improvement Value:$212,200
72%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206-0.9%
2024$9,285+32.6%
2023$7,004+1.3%
2022$6,914+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 5515, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1940