Skip to content

490 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$146,700
Last Sale Date
Apr 12, 1990

Property Information

Block461
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
21%
Improvement Value:$290,700
79%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,581-0.9%
2024$11,680+34.3%
2023$8,699+1.3%
2022$8,588+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$146,700

To:

Sq Ft2,268DeedBook 5122, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1925