Skip to content

511 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block463
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,015
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
25%
Improvement Value:$233,000
75%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,769-0.8%
2024$9,852+19.3%
2023$8,256+1.3%
2022$8,150+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,015DeedBook 20170, Page 98139

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 4843, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1930