Skip to content

513 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2010

Property Information

Block463
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,015
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,000
26%
Improvement Value:$224,700
74%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539-0.9%
2024$9,621+20.0%
2023$8,018+1.3%
2022$7,915+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930