Skip to content

451 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$4,200
Last Sale Date
Jun 20, 1988

Property Information

Block464
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,800
24%
Improvement Value:$245,200
76%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,145-0.9%
2024$10,233-0.4%
2023$10,273+1.3%
2022$10,141+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$4,200

To:

Sq Ft2,078DeedBook 5032, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1925