Skip to content

453 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block464
Lot14.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
20%
Improvement Value:$301,900
80%
Total Assessment$379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840-0.8%
2024$10,933+34.6%
2023$8,123+1.3%
2022$8,019+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,182DeedBook 20230, Page 59887

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 6056, Page 609

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5097, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1925