Skip to content

250 So. Clinton St

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 27, 2025

Property Information

Block490
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,192
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,100
28%
Improvement Value:$216,500
72%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410-0.9%
2024$9,491+5.8%
2023$8,971+1.3%
2022$8,856+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,192DeedBook 20250, Page 36011

Property Sale

Sale
$226,000
Sq Ft2,192DeedBook 20240, Page 71786Recorded12/5/2024

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft2,577DeedBook 20150, Page 83577Recorded10/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925