Skip to content

454 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Nov 1, 2001

Property Information

Block470
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,200
22%
Improvement Value:$286,700
78%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,587-0.9%
2024$11,687+24.0%
2023$9,425+1.3%
2022$9,304+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft3,140DeedBook 5841, Page 633

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5233, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1940