Skip to content

438 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2005

Property Information

Block470
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class45
Description1S-F-RN
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,100
25%
Improvement Value:$231,300
75%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,687-0.9%
2024$9,770+11.4%
2023$8,771+1.3%
2022$8,659+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5745, Page 762

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5674, Page 771

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 4963, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1930