Skip to content

395 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 2000

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 1, 2006

Property Information

Block470
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,062
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,200
17%
Improvement Value:$413,900
83%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,583-0.8%
2024$15,716+1.6%
2023$15,476+1.3%
2022$15,278+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft4,062DeedBook 6378, Page 562

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 6083, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 2000