Skip to content

425 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block470
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
32%
Improvement Value:$168,100
68%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,768-0.8%
2024$7,834+31.9%
2023$5,940+1.3%
2022$5,864+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5939, Page 357

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5339, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1930