Skip to content

429 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block471
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage962
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
35%
Improvement Value:$146,100
65%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048-0.9%
2024$7,109+24.3%
2023$5,718+1.3%
2022$5,645+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft962DeedBook 12012, Page 4329

Property Built

Built

Year Built: 1925