Skip to content

404 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2004

Property Information

Block471
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
28%
Improvement Value:$194,200
72%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,518-0.9%
2024$8,592+15.5%
2023$7,436+1.3%
2022$7,341+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5568, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1925