Skip to content

254 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block774
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,551
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
28%
Improvement Value:$208,000
72%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,034-0.8%
2024$9,111+29.1%
2023$7,059+1.3%
2022$6,969+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5304, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1930