Skip to content

414 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
May 27, 1992

Property Information

Block472
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
25%
Improvement Value:$245,600
75%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,290-0.9%
2024$10,378+36.3%
2023$7,613+1.3%
2022$7,516+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,829DeedBook 5216, Page 592

Property Sale

Sale
$46,800
DeedBook 5105, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1930