Skip to content

351 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block481
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class15
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
26%
Improvement Value:$216,300
74%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222-0.9%
2024$9,301+64.6%
2023$5,652+1.3%
2022$5,579+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20220, Page 97674

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft1,296DeedBook 20220, Page 62580Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 12355, Page 3904

Property Built

Built

Year Built: 1930