Skip to content

352 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 1929
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block481
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class45
Description2-10-2-0-O
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,900
25%
Improvement Value:$229,100
75%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$8,610+0.0%
2021$8,610+152.9%
2000$3,404+13.0%
1999$3,013-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$368,475
DeedBook 5527, Page 750

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5028, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1929