Skip to content

171 Shepard Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block484
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
35%
Improvement Value:$190,200
65%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,172-0.8%
2024$9,251+19.4%
2023$7,746+1.3%
2022$7,647+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930